PLN / EUR
Twój koszyk (pusty)
Do darmowej dostawy brakuje Ci: do kasy suma: 0,00 zł
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Chmura tagów
Produkt dnia
Plagron pk 13/14 5L- wzmacniacz kwitnienia Plagron pk 13/14 5L- wzmacniacz kwitnienia

dostępny

Cena: 174,99 zł 205,00 zł
szt.
Wysyłka w: 24 godziny
-15%
 • promocja
System Dutch Pot Aero - kompletny system do uprawy, 24 donice System Dutch Pot Aero - kompletny system do uprawy, 24 donice

dostępny

Cena: 4 654,05 zł 4 899,00 zł
szt.
Wysyłka w: 24 godziny
-5%
 • promocja
Dark Room T90 TWIN 90x90x210 - pomieszczenie dwu poziomowe, namiot do uprawy roślin Dark Room T90 TWIN 90x90x210 - pomieszczenie dwu poziomowe, namiot do uprawy roślin

dostępny

Cena: 599,00 zł 719,00 zł
szt.
Wysyłka w: 24 godziny
-17%
 • promocja
Plagron Lightmix 50L - ziemia do uprawy roślin Plagron Lightmix 50L - ziemia do uprawy roślin

dostępny

Cena: 35,00 zł 37,00 zł
szt.
Wysyłka w: 24 godziny
-5%
 • promocja
Plagron Growmix 50L z perlitem - ziemia do uprawy roślin Plagron Growmix 50L z perlitem - ziemia do uprawy roślin

dostępny

Cena: 39,00 zł 48,00 zł
szt.
Wysyłka w: 24 godziny
-19%
 • promocja
Kompletny zestaw nawozów Plagron Top Grow Box BIO 1m2 wystarcza na 1m2 Kompletny zestaw nawozów Plagron Top Grow Box BIO 1m2 wystarcza na 1m2

dostępny

Cena: 199,00 zł 244,00 zł
szt.
Wysyłka w: 24 godziny
-18%
 • promocja
EcoGrower 6 roślin - kompletny system hydroponiczny EcoGrower 6 roślin - kompletny system hydroponiczny

dostępny

Cena: 599,00 zł 750,00 zł
szt.
Wysyłka w: 24 godziny
-20%
 • promocja
Plagron Power Roots 500ml - wspomaga i przyspiesza rozwój korzeni Plagron Power Roots 500ml - wspomaga i przyspiesza rozwój korzeni

dostępny

Cena: 96,00 zł 120,00 zł
szt.
Wysyłka w: 24 godziny
-20%
 • promocja
Plagron Power Roots 5L- wspomaga i przyspiesza rozwój korzeni Plagron Power Roots 5L- wspomaga i przyspiesza rozwój korzeni

dostępny

Cena: 630,99 zł 742,00 zł
szt.
Wysyłka w: 24 godziny
-15%
 • promocja
Lampa / żarówka HPS 400W Phytolite Bloom Lampa / żarówka HPS 400W Phytolite Bloom

dostępny

Cena: 41,65 zł 49,00 zł
szt.
Wysyłka w: 24 godziny
-15%
 • promocja
Elektroniczny monitor pH Milwaukee MC110(Alarm) - pomiar ciągły, zakres 0-14pH, dokładność 0,1pH Elektroniczny monitor pH Milwaukee MC110(Alarm) - pomiar ciągły, zakres 0-14pH, dokładność 0,1pH

dostępny

Cena: 549,00 zł 693,00 zł
szt.
Wysyłka w: 24 godziny
-21%
 • promocja
Panda Hydro GHE System Hydroponiczny, 124x62xh53cm Panda Hydro GHE System Hydroponiczny, 124x62xh53cm

dostępny

Cena: 1 299,00 zł 1 632,00 zł
szt.
Wysyłka w: 24 godziny
-20%
 • promocja
Producenci
Co to jest pH?
Co to jest pH?

pH / Wartość pH - z łacińskiego potentia hydrogenii, co oznacza siłę wodoru, odpowiada stężeniu jonów wodoru w płynie. Służy to do określenia, czy, na przykład woda ma: odczyn kwasowy - poniżej pH 7.0, odczyn obojętny - pH 7.0, odczyn zasadowy - powyżej pH 7.0. Wiele procesów fizjologicznych, w tym również uprawa roślin, wiąże się pomiarami i określonymi wartościami pH. Przyrządy pomiarowe nazywamy pH-metrami.

 

Regulacja pH.


Najpierw, trzeba wiedzieć, co to pH. Nawet, jak się dokładnie nie pamięta, nie wie się do końca albo po prostu ciężko pojąć - to warto wiedzieć jedno: rośliny mają swoją ulubioną wartość pH pożywki, przy której najłatwiej im przyswajać składniki mineralne. Mało tego, każdy gatunek ma inne, na szczęście większość woli prawie to samo.

Wartość pH poniżej 7 - to odczyn kwaśny. Tym kwaśniejszy, im niższe pH.
Wartość powyżej 7 - to odczyn alkaliczny, tym bardziej alkaliczny im wyższa liczba.
Zatem: pH 0 to najbardziej kwaśne, pH 6 to lekko kwaśne, pH 7 - neutralne, pH 8 - lekko alkaliczne, pH 14 - wysoce alkaliczne.


Większość roślin lubi odczyn lekko kwaśny, jakieś 5.8, 6 do 6.5, różnie, ale w tych okolicach. Są rośliny, które żyją na glebach alkalicznych i taki roztwór lubią. Ważne jest to, że dana roślina przy niewłaściwym odczynie pH nie może odpowiednio dobrze przyswajać konkretnych pierwiastków. Składniki odżywcze stają się dostępne lub niedostępne dla roślin w zależności od odczynu pH Których pierwiastków? Zależy w którą stronę czy odczyn kwaśny czy odczyn alkaliczny. Jeśli za kwaśny-niski, może to być potas, fosfor, wapń, siarka, magnez. Jeśli za alkaliczny-wysoki: fosfor, żelazo, miedź, cynk, magnez, bor. Zatem wiele procesów fizjologicznych, w tym uprawa roślin, wiąże się z określonymi wartościami pH.

Przy uprawach roślin zarówno w glebie jak i w hydroponice bardzo duże znaczenie ma wartość pH.
Oczywiście nie jest to jedyny czynnik powodujący nasz sukces lub klęskę, ale jest ważny tak samo jak pozostałe - szczególnie przy uprawie hydroponicznej. Nieodpowiedni współczynnik pH znacznie spowolni i osłabi wzrost roślin. Składniki odżywcze stają się dostępne lub niedostępne dla roślin w zależności od odczynu pH
Szczególnie ważne jest utrzymanie właściwego poziomu pH przy uprawach hydroponicznych, ponieważ w dużych zbiornikach, tam gdzie woda stoi kilkanaście dni pH cały czas się zmienia. Trzeba je sprawdzać i uzupełniać jego poziom tak często jak to możliwe.

 

Zalecenia co do poziomu pH przy uprawach w:

Glebie – zalecane pH: pomiędzy 6,0 – 7,0 ( optymalne pomiędzy 6,1-6,6 )
Hydroponice - zalecane pH: pomiędzy 5,2 – 6,5 ( optymalne 5,8 )
Oczywiście podane tu poziomy pH mogą być inne dla wielu gatunków roślin.

Czym mierzyć poziom pH?


Jest na rynku szeroka gama testów i przyrządów do pomiaru pH.


Pierwszą grupą są mierniki elektroniczne (najdokładniejsze), które można podzielić na takie co służą do pomiaru pH w danej chwili oraz takie które montujemy na stałe. Zaleca się stosować elektroniczne pH-metry szczególnie przy uprawach hydroponicznych.


Druga grupa to najróżniejsze testy - papierki, płyny itp. Produkty te są zdecydowanie mniej dokładne lecz za to dużo tańsze.

 

JAK PRZYGOTOWAĆ PRÓBKĘ ZIEMI DO BADANIA POZIOMU PH?

 

Rodzaje wody.

Woda demineralizowana (osmotyczna, osmoza odwrócona) – woda miękka, odmineralizowana, zalecana do upraw hydroponicznych, o poziomie pH około 5,2-6,0 , (poziom pH zależy od wody jaką przepuścimy przez filtr, po natlenieniu może wynosić nawet 7,0). Można ją produkować samemu kupując filtr osmotyczny (filtr do odwróconej osmozy). Zalecana również ze względu na niewielkie koszty wyprodukowania.

Woda kranowa - przeważnie jest to woda twarda, o poziomie pH około 7,0-8,0 w zależności od sieci wodociągowej. Można sprawdzić poziom pH w swoim kranie dzwoniąc do lokalnych wodociągów. Przed zastosowaniem, woda kranowa powinna odstać min. 24 godz. żeby odparował z niej chlor.

 

Regulatory pH.


Jeżeli korzystasz z profesjonalnych nawozów i dobrej wody to problemy z poziomem pH powinny być znikome. Przeważnie istnieje potrzeba obniżania poziomu pH, rzadko występuję potrzeba jego zwiększania.
Przy uprawie w glebie aby uniknąć większych problemów z pH należy dokładnie zwrócić uwagę na to jaką ziemię kupujemy. Zalecamy kupować ziemię o współczynniku pH 6.1-6.6.
Należy również mieć pojęcie jakie pH ma woda, którą podlewamy rośliny możemy wtedy kontrolować poziom pH.

pH+ (UP) - środki do podnoszenia poziomu pH.

Uprawa w glebie:
Aby zwiększyć poziom pH gleby możemy wyregulować poziom pH wody/roztworu, którym podlewamy rośliny. Po kilku podlaniach poziom pH gleby będzie taki sam jak roztworu którym podlewamy. Najlepszymi i najskuteczniejszymi regulatorami pH są profesjonalne środki do regulacji pH.

Uprawy hydroponiczne:
Zdecydowanie zalecane są specjalnie przygotowane roztwory chemiczne (pH up, pH down), najlepiej te wyprodukowane przez producentów nawozów których aktualnie używasz lub masz zamiar użyć, mogą być uniwersalne lub rozdzielone na fazę wzrostu rośliny lub na fazę kwitnienia, zazwyczaj występują w płynie ale są też dostępne w postaci proszku.

pH- (DOWN) - środki do zmniejszania poziomu pH.

Uprawa w glebie:
Aby zwiększyć poziom pH gleby możemy wyregulować poziom pH wody/roztworu, którym podlewamy rośliny. Po kilku podlaniach poziom pH gleby będzie taki sam jak roztworu którym podlewamy. Najlepszymi i najskuteczniejszymi regulatorami pH są profesjonalne środki do regulacji pH.

Uprawy hydroponiczne:
Zdecydowanie zalecane są specjalnie przygotowane roztwory chemiczne (pH up, pH down), najlepiej te wyprodukowane przez producentów nawozów, mogą być uniwersalne lub rozdzielone na obie fazy wzrostu rośliny, zazwyczaj występują w płynie ale są też dostępne w postaci proszku.

 

Radzimy.
Przy uprawie hydroponicznej, środki do kontrolowania pH, które chcesz dawać swoim roślinom powinny być najwyższej jakości. Dlatego nie powinieneś szukać ich w sklepach chemicznych czy akwarystycznych. Muszą dobrze pracować z Twoimi nawozami do hydroponiki, dlatego najlepiej jeżeli będą to produkty tego samego producenta. Tylko takie produkty zagwarantują Ci efekty. Są to specjalnie przygotowane roztwory a nie zwykłe kwasy, czasami ten sam kwas może zwiększać lub zmniejszać pH, wszystko zależy od tego jak został sformułowany.

Pamiętaj, że są to silnie skoncentrowane roztwory chemiczne i należy ograniczyć dodawanie ich tak bardzo jak to tylko możliwe.

 

Profesjonalne regulatory pH działają szybko ale należy pamiętać o tym, że poziom pH stale będzie się zmieniał, zazwyczaj się zwiększa. Dlatego należy sprawdzać pH przy uprawach hydroponicznych tak często jak to możliwe.

Po dodaniu nawozów należy bardzo dokładnie wymieszać roztwór wodny i odczekać ok. 30 min., później ponownie wymieszać i dopiero sprawdzić poziom pH.

Po dodaniu środka obniżającego lub podnoszącego poziom pH należy dokładnie wymieszać cały roztwór - poziom pH może ustabilizować się dopiero po kilkunastu minutach.

Zawsze sprawdzaj poziom pH roztworu zanim podasz go roślinom!

do góry
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
* - Pole wymagane
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl