PLN / EUR
Twój koszyk (pusty)
Do darmowej dostawy brakuje Ci: do kasy suma: 0,00 zł
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Chmura tagów
Produkt dnia
Lampa / żarówka HPS 400W Phytolite Bloom Lampa / żarówka HPS 400W Phytolite Bloom

dostępny

39,20 zł

Cena regularna: 49,00 zł

Najniższa cena: 39,20 zł
szt.
Wysyłka w: 24 godziny
-20%
  • promocja
Lampa / żarówka energooszczędna 200W CFL Phytolite GROW Lampa / żarówka energooszczędna 200W CFL Phytolite GROW

dostępny

155,20 zł

Cena regularna: 194,00 zł

Najniższa cena: 164,90 zł
szt.
Wysyłka w: 24 godziny
-20%
  • promocja
Zestaw HPS Lumii Tima 600W, odbłyśnik Lumii Black, Lumii Black 600W DUAL Zestaw HPS Lumii Tima 600W, odbłyśnik Lumii Black, Lumii Black 600W DUAL

dostępny

466,65 zł

Cena regularna: 549,00 zł

Najniższa cena: 466,65 zł
szt.
Wysyłka w: 24 godziny
-15%
  • promocja
LUMii BLACK 720W lampa LED do roślin FULL SPECTRUM-bez zasilacza, pokrycie 150cm² LUMii BLACK 720W lampa LED do roślin FULL SPECTRUM-bez zasilacza, pokrycie 150cm²

dostępny

1 699,00 zł

Cena regularna: 1 999,00 zł

Najniższa cena: 1 799,00 zł
szt.
Wysyłka w: 24 godziny
-15%
  • promocja
Zestaw LUMii BLACK 720W lampa LED do roślin FULL SPECTRUM+ zasilacz Lumii, pokrycie 150cm² Zestaw LUMii BLACK 720W lampa LED do roślin FULL SPECTRUM+ zasilacz Lumii, pokrycie 150cm²

dostępny

2 038,15 zł

Cena regularna: 2 398,00 zł

Najniższa cena: 2 186,00 zł
szt.
Wysyłka w: 24 godziny
-15%
  • promocja
LUMii BLACK Blade 100W LED -  do klonów, sadzonek, wzrostu wegetatywnego pow. max: 50x70cm LUMii BLACK Blade 100W LED - do klonów, sadzonek, wzrostu wegetatywnego pow. max: 50x70cm

dostępny na zamówienie

674,10 zł

Cena regularna: 749,00 zł

Najniższa cena: 599,20 zł
szt.
Wysyłka w: 3 dni
-10%
  • promocja
Producenci
Monstera - jak uprawiać, pielęgnować.
Monstera - jak uprawiać, pielęgnować.

Pochodząca z Meksyku i występująca w lasach tropikalnych Monstera to rodzaj niezwykle oryginalnych pnączy. Znanych jest około 50 czystych gatunków. Monstera w naszej strefie klimatycznej jest uznawana za piękną roślinę doniczkową, nadającą się do uprawy w mieszkaniach, to w naturalnych warunkach występuje przeważnie jako nadrzewny epifit ( pasożyt ). Monstera dziurawa wytwarza masę grubych korzeni powietrznych, które sięgają aż do podłoża i często się w nim zagłębiają. Jest też uznawana za cenioną roślinę użytkową, ze względu na jadalne owocostany ( smakiem przypominające mieszankę ananasa i banana ), natomiast z korzeni powietrznych monstery lokalna ludność wytwarza sznury i kosze. Tkanki monstery zawierają sok mleczny, który zawiera duże ilości szczawianu wapnia chroniącego rośliny przed zjadaniem przez roślinożerców np. ślimaki.


Monstera pełni funkcję zielonego filtra w pomieszczeniach. Nie tylko absorbuje zanieczyszczenia z powietrza, ale także hamuje rozwój wirusów, mikroorganizmów i grzybów.


Pod względem nas ludzi monstera ma różne umiejętności. Potrafi uspokoić, stłumić negatywne emocje. Monstera jest w stanie nie tylko oczyścić powietrze, ale także je zwilżyć. Dlatego zaleca się umieszczanie jej w nadmiernie suchych pomieszczeniach. Przy okazji, mówi się że jest w stanie przewidzieć zmiany pogody. Przed ulewnym deszczem lub burzą, można dostrzec na liściach małe krople wody.
Pozytywny wpływ monstery na klimat wewnętrzny można zwiększyć. Gromadzący na liściach pył, zmniejsza absorpcja szkodliwych zanieczyszczeń. Dlatego zaleca się okresowe wycieranie liści rośliny lub nawet dając im lekki prysznic.


Monstera: warunki uprawy, wymagania, nawożenie, rozmnażanie.


Monstera jest niezwykle ceniona przez kolekcjonerów roślin tropikalnych, ze względu na niezwykle atrakcyjne ukształtowanie blaszki liściowej, na której z wiekiem pojawiają się dziury i jest to naturalne przystosowanie do naturalnych warunków występowania. Niezbędne do tego by roślina mogła uzyskać dostęp do jak największej ilości światła ( o którą w ciemnych lasach tropikalnych nie jest łatwo ), a przy tym by ulewne deszcze typowe dla tej strefy klimatycznej nie zrywały potężnych liści z podpór, jakimi są tropikalne drzewa. I mimo, że panujące w mieszkaniach warunki są inne niż te występujące w naturze, to na szczęście monstery wciąż wytwarzają spektakularne ażurowe liście. Prawdziwą królową popularności jest monstera dziurawa ( Monstera deliciosa ) o majestatycznej posturze i dużych zielonych liściach. Dzięki wyselekcjonowaniu mutacji udało się pozyskać wiele ciekawych odmian.


Monstera - jakie stanowisko wybrać?


Monstera jest wprawdzie tolerancyjna względem warunków świetlnych, ale posadzona na stanowisku, o większej ilości światła odwdzięczy nam się dużymi liśćmi, które będą atrakcyjnie dziurkowane. O sukcesie w uzyskaniu pięknych, pokaźnych liści monstery decyduje m.in. to, jakie stanowisko wybierzemy dla monstery. Światło musi być jednak rozproszone, nie możemy pozwolić na bezpośrednie padanie promieni słonecznych, które mogą oparzyć liście zwłaszcza w okresie letnim. Jeżeli chcemy uwypuklić cechy, za które ceniona jest monstera, warto wybrać pod uprawę parapet zachodni lub wschodni bądź wnętrze o dostatecznym oświetleniu. Unikajmy stanowisk bezpośrednio nasłonecznionych np.: okna o wystawie południowej.
Wymagania monstery: podłoże, doniczka, podpora.


Monstera jest pnączem mało wymagającym jeżeli chodzi o warunki uprawowe. Świetnie sprawdzi się w amatorskiej uprawie ze względu na duże spektrum adaptacyjne. Optymalna temperatura do uprawy monstery to 20 °C, ale jest w stanie całkiem dobrze przystosować się do zakresu od 15 do 30 °C. Wymagania monstery nie są duże. Wykazuje ona dużą tolerancję względem światła, znosi suche powietrze, a nawet kurz ( np.: w zakładach produkcyjnych ). Monstera nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Podstawą jest przesadzanie rośliny do nowego podłoża. Czynność tę w przypadku młodych roślin, najlepiej wykonywać raz do roku w okresie wiosennym. W późniejszym etapie rozwoju, kiedy rośliny osiągają już znaczne rozmiary, przesadzamy raz na 2-3 lata.


Podłoże dla monstery. Do jakiej ziemi sadzić monsterę?


Najlepsza będzie dobrze przepuszczalna ziemia do kwiatów doniczkowych. Ważne aby komponenty takiego podłoża zapewniały jednocześnie umiarkowaną wilgotność i nie pozwalały na zatrzymanie zbyt dużej ilości wody, która prowadzi do podtopień oraz gnicia korzeni. Dobre podłoże dla monstery powinno zawierać torf lub kompost, perlit, keramzyt, piasek. W utrzymaniu odpowiedniej wilgotności sprzyjać będzie dodatek włókien lub zrębek kokosowych. W przypadku zastosowania podłoża z wolno działającymi nawozami, które uwalniają się wraz z upływem czasu, mamy rozwiązany problem nawożenia monstery.
Jak przesadzać monsterę?
Przesadzanie młodych okazów zazwyczaj wykonujemy raz w roku w okresie wiosennym. Nowa doniczka powinna być o kilka centymetrów większa od tej w której roślina była dotychczas uprawiana. Starsze okazy przesadzamy rzadziej. O tym, jak przesadzać monsterę, można by napisać wiele. Jednak najważniejsze jest spełnienie kilku podstawowych reguł. Rośliny zawsze sadzimy do doniczek z otworami u dołu i odpowiednią warstwą drenażu, by zapewnić odpływ dla nadmiaru wody. Dobór doniczek musi być adekwatny do systemu korzeniowego oraz aktualnej wielkości naszej rośliny. Istnieje ryzyko, że przy sadzeniu roślin do zbyt dużych donic, nie uda nam się utrzymać odpowiedniej wilgotności w strefie korzeniowej. Pamiętajmy też, że wzrost monstery jest stosunkowo szybki, a ponieważ jest to pnącze, to niezbędne będzie zastosowanie podpory, która pozwoli nam uwydatnić pokrój rośliny. W tej roli sprawdzą się paliki drewniane lub bambusowe. Dobrze by były owinięte matą kokosową. Kolejnym ważnym elementem przesadzania jest odpowiednie podłoże.
Nawóz do monstery.


By ułatwić sobie pielęgnację monstery możemy przesadzając zastosować nawóz wolno uwalniający się, który w formie granulek miesza się z podłożem. Składniki mineralne uwalniane są przez cały sezon. Inną opcją nawożenia jest podlewanie nawozami do roślin o ozdobnych liściach od wiosny aż do późnego lata raz na 2-3 tygodnie Jeżeli chcemy by rośliny były naprawdę okazałe, warto regularnie je dokarmiać.
Rozmnażanie monstery.


Nie trzeba zbyt wiele wysiłku, by móc cieszyć się nowymi roślinami. Rozmnażanie monstery jest stosunkowo proste. Najprostszą metodą jest ukorzenianie w wodzie lub podłożu sadzonek wierzchołkowych z 3-4 liśćmi i korzeniem powietrznym ( odciąć należy pod węzłem-miejscem z którego wyrastał liść ). Odcięte sadzonki wymagają wyższej temperatury ok 23-26 stopni, wilgotności powietrza. Inną opcją rozmnażania jest wykonanie odkładów powietrznych, ale jest to opcja trudniejsza. Na kilkuletnim pędzie wykonuje się nacięcie, na które nakłada się ziemię, a następnie zabezpiecza folią. W momencie, gdy roślina wypuści korzenie, oddziela się ją od rośliny matecznej.

do góry
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
* - Pole wymagane
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl