PLN / EUR
Twój koszyk (pusty)
Do darmowej dostawy brakuje Ci: do kasy suma: 0,00 zł
Menu
img

Złóż zamówienie w ciągu

 
dn.
 
godz.
 
min.
 
sek.

a Twoja paczka zostanie wysłana:

 

 

Certyfikat SSL

Słowniczek
 

Wybierz literę i kliknij, przeniesie Cię do haseł zaczynających się na daną literę.

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

A


Aeroponika - system produkcji roślinnej bez zastosowania medium-gleby lub ciekłego (hydroponika). Woda i sole mineralne są rozpylane w postaci aerozolu bezpośrednio na korzenie roślin umieszczonych w płytach z tworzyw sztucznych. Optymalnie wytworzone sztuczne siedlisko pozwala na szybki wzrost i rozwój roślin. W szkółkarstwie umożliwia łatwe przesadzanie roślin bez uszkadzania systemu korzeniowego.

 

 

Areał - obszar uprawy ( powierzchnia gruntów ) mierzone w metrach ( m² ) lub hektarach. 

 

 

wróć

 

 

 

B



Bioponika - hydroponiczny system produkcji roślinnej przy użyciu nawozów organicznych. Stosowanie nawozów organicznych w uprawach hydroponicznych wymaga zainstalowania dodatkowych filtrów oraz dodania środków poprawiających rozpuszczalność materii organicznej w wodzie.


 

wróć

 

C

 

CDM / CMH / LEC - LAMPA ŻARÓWKA

 

Ceramiczne lampy metalohalogenkowe zapewniają widmo światła, które jest znacznie bliższe naturalnemu promieniowaniu słonecznemu niż typowe systemy wyładowań o wysokiej intensywności ( HID ). Te najnowocześniejsze lampy generują większy poziom użytecznego światła PAR ( aktywne promieniowanie czynne ) i działają z oślepiającą intensywnością, która jest natychmiast widoczna gołym okiem.

Lampy ceramiczno-metalohalogenkowe mogą być używane jako samodzielne lub dodatkowe oświetlenie do uprawy roślin. Taka lampa produkuje o wiele szersze spektrum światła niż standardowe lampy sodowe wysokoprężne ( HPS-HID ) czy lampa metalohalogenkowa ( MH ). Lampy CDM poprawiając kondycję roślin jak i jakość plonów. W szczególności emitują one więcej promieni UVA i UVB ( światło ultraszerokopasmowe o wysokiej częstotliwości ) wytwarzając więcej terpenów, flawonoidów i olejków eterycznych, co prowadzi do lepszego smaku i zapachu owoców i kwiatów.

 

CMH wytwarza więcej PAR / PPF niż równoważny zasilany HPS, dlatego można użyć mniejszej ilości lamp do wytworzenia takiej samej ilości PAR / PPF, co w konsekwencji generuje mniej ciepła.

 

 

wróć

 

 

D


Dolomit - minerał z gromady węglanów.
W produkcji nawozów mineralnych: nawóz wapniowo-magnezowy używany do odkwaszania gleb.
Występuje w niskotemperaturowych utworach hydrotermalnych, żyłach kruszcowych, w skałach metamorficznych (marmurach dolomitowych). W skałach osadowych jest produktem metasomatozy (dolomityzacji) skał wapiennych, a także sedymentacji chemicznej i biologicznej. Skały dolomitowe powstały z morskich wapieni, które zostały przeobrażone przez bogatą w magnez wodę (atomy magnezu zastąpiły część atomów wapnia). Współwystępuje z kalcytem, kwarcem, pirytem, sfalerytem, galeną.

 

wróć

 

 

E


EC / Wartość EC - EC ( electric conductivity ) jest odpowiednikiem PPM i w przypadku uprawy roślin służy do określenia wartości podstawowych składników odżywczych w roztworze. Mierzy powinowactwo elektryczne. Działa to między innymi na zasadzie przewodzenia elektrycznego składników mineralnych w roztworze. Np. potas,fosfor czy azot mają określone przewodnictwo elektryczne przy odpowiednich wartościach tego pierwiastka. Przyrządy pomiarowe nazywamy miernikami EC.


 

wróć

 

 

F


Fotosynteza - biochemiczny proces wytwarzania związków organicznych z materii nieorganicznej, zachodzący w komórkach zawierających chlorofil lub bakteriochlorofil, przy udziale światła.
Fotosynteza zachodzi w dwóch etapach - faza jasna ( określana jako faza przemiany energii ), w której światło jest absorbowane, a jego energia jest zamieniana na energię wiązań chemicznych, a jako produkt uboczny wydzielany jest tlen, oraz faza ciemna ( określana jako faza przemiany substancji ), w której energia wiązań chemicznych, związków powstałych w fazie świetlnej, jest wykorzystywana do syntezy związków organicznych. Obie fazy zachodzą jednocześnie i na świetle.
Najczęściej substratami fotosyntezy są dwutlenek węgla i woda, produktem - węglowodan i tlen - jako produkt uboczny, a źródłem światła - słońce ( lampy HPS... :-) ).


 

wróć

 

 

 

Fotoperiodyzm - wpływ zmian stosunku długości dnia i nocy na rozwój roślin, głównie na ich kwitnienie. Reakcja fotoperiodyczna jest niejednakowa dla różnych roślin. W zależności od wpływu czasu działania światła na roślinę można wyróżnić: rośliny dnia długiego - kwitną wiosną i latem, oraz rośliny dnia krótkiego - kwitną jesienią, gdy dni są krótkie, a noce długie - warunkiem ich kwitnienia jest długi, nieprzerwany okres ciemności.
Rośliny, których kwitnienie nie jest uwarunkowane długością dnia i nocy to rośliny neutralne - fotoperiodycznie obojętne, np. pomidor.

 

 

wróć

 

 

 

H



Hydroponika - bezglebowa uprawa roślin w zbiornikach wodnych ( hydroponikach ), gdzie sztucznie sporządzony roztwór soli mineralnych spełnia rolę podłoża glebowego. Rośliny najpierw zakorzeniają się w obojętnym chemicznie materiale (np.: wełna mineralna Grodan, granulaty ceramiczne, włókno kokosowe, itp.) który spełnia rolę odbiornika toksycznych wydzielin korzeniowych, a następnie zapuszczają korzenie do roztworu. Plony roślin w hydroponicznej uprawie są zdecydowanie wyższe w porównaniu z uprawą tradycyjną w glebie. Rozwój hydroponicznej uprawy roślin zmierza w kierunku automatyzacji pozwalającej oszczędzać czas.


 

wróć

 

 

K

 

Kofaktoryzwiązki chemiczne, które są potrzebne enzymom do katalizowania konkretnych reakcji chemicznych. Substancja niebiałkowa współdziałająca z częścią białkową enzymu. Decydują o charakterze reakcji.

produkty które uwalniają kofaktory wzrostu i kwitnienia



Kwasy humusowe ( kwasy próchnicowe ) - mieszanina wielkocząsteczkowych związków organicznych o zmiennym składzie (w zależności od składu materii organicznej, z której powstają) i charakterze kwasowym, wchodzących w skład próchnicy glebowej i roztworów wód naturalnych. Tworzą się one w biochemicznych procesach rozkładu związków organicznych budujących żywe organizmy. Budowa tych wyjątkowo skomplikowanych związków nie jest jeszcze do końca poznana, dlatego najczęściej rozpatruje się je na zasadzie różnic pomiędzy różnymi rodzajami tych substancji.

 

wróć

 

 

L


Lampy CFL, zwane także energooszczędne to świetlówka z wbudowanym w przestrzeń żarówki
elektroniczny układ zapłonowy. Świetlówki zużywają w jednej piątej do jednej trzeciej energii elektrycznej mniej w odniesieniu do zwykłych żarówek. Istnieje wiele korzyści z używania lamp CFL są tańsze i znacznie bardziej energooszczędne, nie muszą być aktywnie chłodzone, mają wbudowany statecznik. Przydatne do stosowania w małych pomieszczeniach, takich jak grow boxy - namioty uprawowe. Ponieważ rośliny mogą rosnąć dość blisko bez ponoszenia negatywnych skutków nadmiernego ciepła. CFL emituje różne zakresy kolorów tworząc w ten sposób różne odcienie białego światła.


Lampy CFL Grow emitują białe światło, zawierające bardziej niebieskie długości fal widma światła widzialnego, te są często używane do wzrostu wegetatywnego.


Lampy CFL Flower emitują białe światło, zawierające więcej czerwonych długości fal widma światła widzialnego, te są zwykle używane podczas kwitnienia.


Lampy CFL Dual emitują oba spektrum jednocześnie niebieskie i czerwone, używane w całym cyklu rozwoju roślin.

 


Lampa sodowa - lampa wyładowcza, w której środowiskiem wyładowczym są pary sodu. Ze względu na ciśnienie par sodu w jarzniku, dzielone są na nisko- i wysokoprężne. Powszechnie stosowane w oświetleniu zewnętrznym i uprawie roślin. Ze względu na wysoką skuteczność świetlną i bezpośrednio wynikającą z tego oszczędność energii, praktycznie zastąpiły stosowane wcześniej lampy rtęciowe.

 


Lampy sodowe wysokoprężne HPS=HID - lampy, w których źródłem światła jest jarznik wykonany zazwyczaj z materiału ceramicznego, zawierający sód, rtęć oraz gaz pomocniczy (ksenon) o ciśnieniu ok. 2 kPa. Wyładowanie zaczyna się w ksenonie. Dopiero po odparowaniu sodu i rtęci, wyładowanie w parach tych metali jest decydujące w wytwarzaniu strumienia świetlnego. Ciśnienie par metali w czasie pracy wynosi ok. 2 MPa. Ze względu na to, że do zainicjowania wyładowania w ksenonie potrzebne jest wysokie napięcie, konieczne jest stosowanie specjalnych opraw z zapłonnikiem i statecznikiem do ograniczania prądu roboczego. Ponieważ widmo lamp sodowych mieści się w zakresie promieniowania czynnego fotosyntetycznie, są one stosowane w uprawie roślin. Wysokoprężne Lampy/żarówki sodowe HPS świetnie nadają się do oświetlania roślin w fazie kwitnienia , ale mogą być z powodzeniem używane w obu fazach. Cechują się wysoką wydajnością świetlną do 148 lumenów z 1 wata. Lampy/żarówki HPS są najbardziej popularnymi lampami używanymi do uprawy roślin.

 


Lampa metalohalogenkowa MH - lampa wyładowcza, w której światło powstaje dzięki wyładowaniu elektrycznemu w mieszaninie par rtęci,argonu oraz halogenków metali, niekiedy również innych gazów szlachetnych oraz bromu lub jodu.
Gazy te są pod wysokim ciśnieniem - lampa jest wysokoprężna. Składa się z ceramicznego lub kwarcowego jarznika oraz zewnętrznej bańki szklanej. Do działania lampy metalohalogenkowej potrzebny jest specjalny układ zapłonowy. Lampy te świecą światłem białym, przypominającym naturalne światło dzienne. Lampy te charakteryzują się wysoką skutecznością świetlną, długą żywotnością. Wysokoprężne Lampy/żarówki MH ( metalohalogenkowe ) zalecane są do oświetlania roślin w fazie wegetatywnej ( faza wzrostu ), świetnie nadają się też do ukorzeniania młodych roślinek. Cechują się wysoką wydajnością świetlną do 148 lumenów z 1 wata!!!
Makroelementy - U roślin: Azot, fosfor, potas, magnes, wapń i siarka ( węgiel podawany jest w postaci organicznej ) są zwykle uważane za makroelementy. Węgiel, wodór, tlen ze względu na specyfikę występowania i asymilacji czasem są omijane w spisach. Za graniczną zawartość oddzielającą makroelementy od mikroelementów zwykle przyjmuje się 0,1% masy.


 

wróć

 

 
M
 
 
 
Menisk – zakrzywienie powierzchni swobodnej cieczy w pobliżu rozdzielenia od siebie powierzchni swobodnej cieczy i ciała stałego lub innej niemieszającej się cieczy.
Kształt menisku i kierunek jego wypukłości zależy od:
w przypadku dwóch cieczy: wypadkowej energii powierzchniowej obu stykających się faz,
w przypadku układu – ciecz-gaz od wypadkowej energii powierzchniowej ścianek naczynia i sumarycznego napięcia powierzchniowego lustra cieczy ( oprócz własności samej cieczy jest też zależny od rozmiarów lustra cieczy, który wynika z przekroju naczynia ).
Dla układu gaz-ciecz w rurce z materiału trudno zwilżalnego przez tę ciecz (np. rtęć w rurce szklanej ), ciecz tworzy menisk wypukły. Jeżeli ciecz odpowiednio dobrze zwilża materiał rurki (np. etanol w rurce szklanej) tworzy się menisk wklęsły. W ostatnim przypadku, przy bardzo wąskim przekroju rurki ( różnym dla każdego układu ciecz-materiał ścianek ) pojawia się efekt kapilarny, polegający na tendencji do pełznięcia cieczy w rurkach o niewielkiej średnicy lub w materiale porowatym o niewielkich i połączonych porach. Efekt ten jest na tyle silny, że woda w cienkich rurkach podnosi się nawet na wysokość kilku metrów.
Menisk:
wklęsły ( powierzchnia cieczy w pobliżu ścianek zakrzywia się w górę - obrazek "A" ) - występuje gdy siły oddziaływania między cząsteczkami cieczy i ścianek są większe od sił oddziaływania między cząsteczkami cieczy,
wypukły ( powierzchnia cieczy w pobliżu ścianek zakrzywia się w dół - obrazek "B" ) - występuje gdy siły oddziaływania między cząsteczkami cieczy i ścianek są mniejsze od sił oddziaływania między cząsteczkami cieczy.
 
 
 
 

N

 


Nawóz organiczny - nawóz wytworzony wyłącznie z substancji pochodzenia naturalnego (roślinne, zwierzęce), zawierający duże ilości związków azotu, fosforu, potasu, mikro oraz makroelementów stanowiących pełnowartościowy pokarm dla roślin.


 


Nawóz mineralny - nawóz na bazie soli mineralnych ( związków nieorganicznych, pochodnych kwasów lub zasad ), niezbędnych do funkcjonowania organizmów żywych. Sole mineralne można je podzielić na dwie klasy: makroelementy ( potrzebne w dużych ilościach ) i mikroelementy ( potrzebne w ilościach śladowych ). U roślin, makroelementy wchodzące w skład soli mineralnych warunkują wszystkie procesy fizjologiczne - zwłaszcza fotosyntezę, wpływają na pobudliwość komórek, warunkują turgor, czy aktywują enzymy.


 

wróć

 

 

P

PAR+ charakterystyka technologii:


Promieniowanie fotosyntetycznie czynne - (ang. Photosynthetically active radiation, PAR, czyt.-PhAR) – promieniowanie słoneczne, które może być zabsorbowane przez barwniki fotosyntetyczne na potrzeby fotosyntezy u roślin. Jest to wąskie pasmo energii elektromagnetycznej ( 400 - 700 Nanometrów ).


jest doskonale odbijającym światło materiałem, który został stworzony specjalnie dla najnowszej linii namiotów HOMEbox Evolution, Ambient PAR+. Jest „inteligentnym materiałem”, który odbija światło o parametrach idealnie przyswajalnych przez rośliny (światło PAR) i zatrzymuje znacznie mniej ciepła niż inne refleksyjne tradycyjne materiały.


Inne materiały refleksyjne dostępne na rynku generują znacznie więcej promieniowania podczerwonego, a co za tym idzie ciepła. W połączeniu z lampami HPS, problem zbyt wysokich temperatur w GrowBox'ach staje się poważnym wyzwaniem dla większości growerów.


Z pomocą przychodzi technologia PAR+. Wielu ogrodników z całego świata po przetestowaniu HOMEbox Evolution oraz HOMEbox Ambient przyznała, że dzięki ich nowym właściwościom wzrosła jakość i ilość plonów w stosunku do innych namiotów, których wcześniej używali.


Co daje powłoka wewnętrzna w porównaniu do innych growboxów:
- odbija więcej światła, które jest w stanie przyswoić roślina co przekłada się na lepszy wzrost i plon
- temperatura wewnątrz namiotu jest niższa o ok. 3-4°C
- praktycznie wyklucza istnienie Hot Spotów.


Test powłoki PAR+ HOMEbox vs powłoka SILVER(srebrna)


W praskim Instytucie Elektro-Technicznym został przeprowadzony niezależny test. Na jego potrzeby użyto dwóch namiotów o tych samych wymiarach 120 x.120 cm. HOMEbox PAR+ i namiot konkurencyjnej firmy ze srebrną powłoką mylarową (SILVER). Obydwa zostały oświetlone 600 W lampami Osram Vialux HPS z reflektorem Adjust-A-Wing Avenger z zamontowanym spreaderem, zasilane elektronicznym balastem Lumatek ustawionym na tryb SuperLumen.
Do testów został użyty profesjonalny miernik Avaspec 3648 a intensywność światła została zmierzona w 49 punktach pomiarowych 60 cm poniżej źródła światła.

 

Namiot HOMEbox® z powłoką PAR+ 91.8% powierzchni odbierało 80 jednostek PAR lub więcej.

Namiot z powłoką SILVER 69.4% powierzchni odbierało 80 jednostek PAR lub więcej.


80 jednostek PAR stanowi ekwiwalent energii świetlnej potrzebnej dla wykorzystania całego potencjału genetycznego roślin uprawianych indoor.

 

wróć 

 

PPF


PPF to fotosyntetyczny strumień fotonów. PPF mierzy całkowitą ilość PAR, która jest wytwarzana przez system oświetleniowy na sekundę. Pomiar ten jest wykonywany przy użyciu specjalistycznego instrumentu zwanego sferą całkującą, która przechwytuje i mierzy zasadniczo wszystkie fotony emitowane przez system oświetleniowy. Jednostką używaną do wyrażania PPF są mikromole na sekundę (μmol / s). Jest to prawdopodobnie drugi najważniejszy sposób pomiaru ogrodniczego systemu oświetleniowego, ale z różnych powodów większość firm oświetleniowych nie wymienia tego wskaźnika. Ważne jest, aby pamiętać, że PPF nie informuje o tym, ile zmierzonego światła faktycznie trafia na rośliny, ale jest ważnym wskaźnikiem, jeśli chcesz obliczyć, jak efektywny jest system oświetleniowy przy tworzeniu PAR.

 

wróć

pH / Wartość pH - z łacińskiego potentia hydrogenii, co oznacza siłę wodoru, odpowiada stężeniu jonów wodoru w płynie. Służy to do określenia, czy, na przykład woda ma: odczyn kwasowy - poniżej pH 7.0, odczyn obojętny - pH 7.0, odczyn zasadowy - powyżej pH 7.0. Wiele procesów fizjologicznych, w tym również uprawa roślin, wiąże się pomiarami i określonymi wartościami pH. Przyrządy pomiarowe nazywamy pH-metrami.


 

wróć



PPM / Wartość PPM – PPM ( parts per million) mierzy ilości składników mineralnych w odżywce, podobnie jak pomiar EC. Prostymi słowy to pomiar wszystkich pierwiastków znajdujących sie w wodzie, bez wartości wody. Dlatego sprawdzając PPM czystej wody z kranu nigdy nie uzyskamy wartości równej zeru ( w czystej wodzie znajduje się: wapń itp). Po dodaniu nawozów wartość PPM wzrasta ( przeważnie dodajemy potas,fosfor,azot). PPM mierzy wartości ogólne wszystkich minerałów i tak samo jak EC nie ma możliwości zmierzyć tylko zawartość np. samego potasu. Takie pomiary można przeprowadzić tylko w laboratorium na specjalistycznym sprzęcie.
Pomiar PPM jest dużo dokładniejszy od pomiaru EC. Na przykład: wartość EC=1.0 odpowiada wartości PPM= od 520 do 570. Wiec jeśli twoje PPM wynosi 530 lub 560 to wartość EC jest nadal równa 1.0.


 

wróć

 

R

 

Ryzosfera - strefa korzeniowa to część gleby, która podlega bezpośrednim wpływom korzeni, zwłaszcza ich wydzielinom, i charakteryzuje się wzmożoną i zależną od tego wpływu aktywnością mikroorganizmów; stanowi środowisko dla mikroorganizmów, strzępek mikoryzowych grzybów, a zarazem dla korzenia; jest kształtowana przez korzeń oraz mikroorganizmy.

produkty wpływające na ryzosferę

 

 
 

S


Skala Kelvina (K) jest używana do reprezentowania lamp/żarówek typu CFL. Im niższa wartość Kelvinów żarówki, tym barwa bardziej czerwona widma światła widzialnego, a im wyższa wartość Kelvinów żarówki, tym barwa bardziej niebieska widma światła widzialnego.

 

 

 

Statecznik - urządzenie elektryczne mające za zadanie ograniczenie natężenia prądu płynącego przez lampę wyładowczą. Ma postać indukcyjnego dławika lub jest układem elektronicznym, który może również pełnić funkcję zapłonnika.
Konieczność stosowania stateczników wynika z nieliniowej i niejednoznacznej charakterystyki prądowo-napięciowej lamp wyładowczych. Gdy lampa jest zasilana napięciem przemiennym, podczas narastania napięcia, lampa początkowo nie świeci i nie pobiera prądu. Po przekroczeniu pewnej wartości napięcia rozpoczyna się wyładowanie elektryczne, a w związku z pojawieniem się w gazie dużej ilości jonów, następuje szybki wzrost przewodzenia gazu. Przy braku statecznika następowałby wówczas bardzo szybki wzrost przepływającego prądu, powodujący zniszczenie lampy. Statecznik nie dopuszcza do szybkiego wzrostu prądu w czasie od początku wyładowania aż do zmiany polaryzacji napięcia na elektrodach lampy, po której zmienia się również kierunek prądu i cykl się powtarza.

 

wróć

 

 

 

T

 


Trichoderma - to rodzaj grzyba zielonego, używany w rolnictwie jako naturalny środek ochrony nasion, gdyż działa antagonistycznie w stosunku do innych grzybów glebowych. Wykorzystuje się go jako środek biologiczny, do zaprawiania nasion roślin uprawnych i gleby oraz do tłumienia różnych chorób powodowanych przez "patologie-grzyby".

  

 

 

 

Termoperiodyzm- zjawisko reakcji aktywności biologicznej roślin na cykliczne zmiany temperatury (dobowe), środowiska, w którym żyją. Zmiany temperatury wpływają nie tylko na wzrost roślin, ale i na ich rozwój, głównie podczas przechodzenia z jednej fazy rozwoju do następnej. Do prawidłowego rozwoju rośliny temperatura powinna być wyższa w dzień niż w nocy.


 

 

 

wróć

 

 

U


Układ zapłonowy - statecznik magnetyczny (magnetic ballast) to nic innego jak duża cewka z rdzeniem. Do zainicjowania łuku w lampach wyładowczych i następnie do ograniczenia płynącego przez nią prądu stosuje statecznik (ang. ballast). Wadą takiego rozwiązania są duże wymiary i ciężar, zaletą niska cena. Głównym jednak problemem stateczników magnetycznych jest ich wydajność w porównaniu z statecznikami elektronicznymi. Szacuje się, że straty na obwodzie statecznika magnetycznego stanowią ok. 10-20% całkowitej energii pobieranej przez układ oświetleniowy. Związane jest to nie tylko ze stratami energii w uzwojeniu. Jony gazu rekombinują podczas każdego przejścia napięcia zasilania przez wartość zero, po czym gaz jest ponownie jonizowany podczas trwania kolejnego półokresu przebiegu napięcia zasilania. Efekt ten znacząco przyczynia się do poboru energii przez lampę.


 

 


Układ zapłonowy elektroniczny. Mimo, że zapłon elektroniczny jest bardziej kosztowny od swojego magnetycznego odpowiednika, to wydatek ten może się zwrócić już nawet po roku użytkowania lampy. To, co stanowi o atrakcyjności tego rozwiązania, to wysoka wydajność, bez migotliwy zapłon, cicha praca oraz wydłużenie czasu życia lampy. Zasilanie lampy prądem o wysokiej częstotliwości przyczynia się do braku pulsacji uzyskiwanego strumienia świetlnego. Stabilniejsze napięcie i prąd niż w przypadku stateczników magnetycznych umożliwiają płynną regulację natężenia uzyskiwanego światła. Ponadto, układy tego typu są mniejsze i lżejsze w porównaniu z magnetycznymi.
Użycie statecznika elektronicznego pozwala na dokładne wstępne podgrzanie elektrod. Przekłada się to na znacznie dłuższy czas życia tego elementu, niezależny od liczby włączeń i wyłączeń. Przewiduje się, że możliwe jest wydłużenie tym sposobem pracy lampy nawet o 50%. Ponadto, układ ten zapewnia miękki start oraz działanie bez migotania i tętnienia, stałe parametry uzyskiwanego światła bez względu na zmiany napięcia zasilania oraz wysoką wartość współczynnika mocy. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest możliwość użycia do zasilania lampy prądu o większej częstotliwości, przewyższającej rozwiązanie oparte na stateczniku indukcyjnym nawet o 30 do 60kHz. Przy tak krótkim okresie przepływającego prądu rekombinacja jonów gazu nie następuje, co przekłada się na znacznie mniejsze straty w układzie. Ponadto, układy stateczników elektronicznych same w sobie są projektowane na mniejsze zużycie energii, przez co ich wydajność wynosi zwykle powyżej 90%. Sprawia to, że systemy oparte na tym rozwiązaniu odznaczają się nawet o 30% mniejszym zużyciem energii niż tradycyjne rozwiązania wykorzystujące na balast magnetyczny.

 

wróć

 

 

 

W



Woda osmotyczna / Osmoza odwrócona - woda przepuszczona przez filtr osmotyczny (miękka). Osmoza odwrócona to odwrócenie naturalnego procesu osmotycznego. W układzie oczyszczania chodzi o oddzielenie wody czystej od soli i innych zanieczyszczeń. Po odwróceniu kierunku przepływu naturalnego, woda z roztworu soli przepychana jest przez membranę w kierunku odwrotnym - trzeba przyłożyć odpowiednie ciśnienie. Stąd nazwa "osmoza odwrócona". W takim procesie można otrzymać czystą miękką wodę przez oddzielenie soli i innych zanieczyszczeń.


 

 



Woda destylowana - woda pozbawiona zanieczyszczeń przez destylację ( niekiedy wielokrotną - woda redestylowana ); destylacja pozwala na usunięcie z wody większości rozpuszczonych w niej gazów i zanieczyszczeń mineralnych.

 

wróć

do góry
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
* - Pole wymagane
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl